سلام، به وب‌سایت گروه صنعتی اسمیاکو خوش آمدید.

لوگو
گروه صنعتی اسمیاکو

تجهیزات قالیشویی : راهنمای جامع برای انتخاب و استفاده بهینه

تجهیزات قالیشویی : راهنمای جامع برای انتخاب و استفاده بهینه

در این مقاله به بررسی تجهیزات قالیشویی خواهیم پرداخت. پیش از آن، توضیحات مختصری در مورد فرش و شستشوی آن می‌دهیم. امروزه فرش در هر منزلی وجود دارد. فرش در منازل به عنوان یکی از جلوه‌های بصری و عناصر زیبایی به کار می‌رود. طبیعی است که فرش تمیز و زیبا جلوه و نمای خاصی به منازل می‌بخشد و هر چشمی را می‌نوازد. اما این فرش‌های زیبا به دلایل فراوان و بر اساس اتفاقات ناخواسته کثیف می‌شوند و باید تمیز شوند.

این روزها کمتر خانواری پیدا می‌شود که فرش را خودش بشوید و معمولاً شستشوی فرش را به کارگاه‌های قالیشویی می‌سپارند. این کارگاه‌ها هم به دلیل رقابت شدید در حوزۀ قالیشویی در تلاشند تا بهترین کیفیت را ارائه داده و مشتریان بیشتری جذب کنند. یکی از عوامل مهم تأثیرگذار در این رقابت، داشتن تجهیزات قالیشویی باکیفیت و مدرن است که در این مقالۀ گروه صنعتی اسمیاکو انواع تجهیزات قالیشویی، ویژگی‌ها و نکات مهم در انتخاب آنها را بررسی می‌کنیم.

مقدمه

در این نوشته ابتدا در مورد تجهیزات قالیشویی توضیحی خواهیم داد و پس از آن دسته بندی کلی آن را بیان می‌کنیم. سپس این تجهیزات را معرفی کرده و در مورد هر یک توضیحاتی می‌دهیم. در ادامۀ مقاله، مزایای استفاده از این تجهیزات را خواهیم گفت.

پس از خواندن مقاله، نظرها و پیشنهادهای سازندۀ خود را با ما در میان بگذارید. تجربیات خود در خصوص استفاده از این تجهیزات را در همین صفحه به اشتراک بگذارید تا سایر خوانندگان نیز از آنها بهره‌مند شوند.

دسته بندی کلی تجهیزات قالیشویی

تجهیزات و لوازم قالیشویی در چند دسته بندی جای می‌گیرند که در اینجا به آنها اشاره می‌کنیم. به طور کلی، تجهیزات و ابزارهای قالیشویی را می‌توان در دو گروه کلی دسته‌بندی کرد:

  • تجهیزات شستشو
  • تجهیزات جانبی

تجهیزات شستشو

همانطور که از نامشان پیداست، این تجهیزات برای شستشوی فرش به کار می‌روند. از میان این تجهیزات می‌توانیم به دستگاه قالیشویی اتوماتیک، دستگاه قالیشویی نیمه اتوماتیک و دستگاه‌های مکانیزه اشاره کنیم. در ادامه، این تجهیزات را معرفی می‌کنیم.

دستگاه قالیشویی اتوماتیک

این دستگاه‌ها کاملاً اتوماتیک هستند و برای شستشوی فرش به دخالت انسان نیاز ندارند. طبیعی است که استفاده از این دستگاه مزایای زیادی دارد از جمله کاهش هزینه و نیاز نداشتن به نیروی کار. یک مزیت دیگر آن است که به دلیل مکانیزه بودن روند شستشو، دقت و کیفیت شستن فرش بیشتر می‌شود که این مزیت بسیار مهمی است. خرید دستگاه قالیشویی تمام اتوماتیک برای کارگاه‌های قالیشویی بسیار مفید است. چون این دستگاه باعث افزایش کیفیت شستشوی فرش و در نتیجه، افزایش رضایت مشتریان می‌شود.

تجهیزات قالیشویی : دستگاه قالیشویی اتوماتیک

دستگاه قالیشویی نیمه اتوماتیک

این مدل از تجهیزات قالیشویی به مقداری دخالت انسان نیاز دارد. استفاده از این دستگاه برای شستن فرش‌های نفیس و ظریف مناسب‌تر است.

دستگاه‌های مکانیزه

 برای شستشوی فرش‌های ماشینی و موکت‌ها استفاده می‌شوند.

تجهیزات جانبی

این گروه تجهیزاتی را شامل می‌شود که در کنار دستگاه‌های شستشو برای تکمیل فرایند قالیشویی به کار می‌روند. از میان این دستگاه‌ها می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

دستگاه‌های غبارگیری

همانطور که از نامشان پیداست، برای زدودن گردوغبار از روی فرش به کار می‌روند. طبیعی است که پیش از شستن فرش باید گردوغبار روی آن گرفته شود. اگر این کار انجام داده نشود، شستشوی فرش کیفیت چندانی نخواهد داشت. به علاوه، غبار مانده روی فرش در حین شستشو به گل تبدیل شده در روند شستشو را مختل می‌کند. پس وجود دستگاه‌های غبارگیر فرش و استفاده از آنها برای دستیابی به نتیجه‌ای مطلوب در این فرایند ضروری است.

دستگاه‌های آبگیر

همانطور که از نامشان پیداست، این تجهیزات برای گرفتن آب فرش بعد از شستشو کاربرد دارند. یکی از مهم‌ترین و معروف‌ترین این تجهیزات، دستگاه آبگیر لوله ای فرش است. پس از شستشوی فرش با دستگاه قالیشویی اتوماتیک، فرش را از آن خارج کرده و در دستگاه آبگیر لوله ای قرار می‌دهند. این دستگاه با کمک نیروی گریز از مرکز فرش را با سرعت بسیار زیادی چرخانده و آب آن را تا 98 درصد خارج می‌کند.

خرید دستگاه آبگیر لوله ای فرش برای کارگاه‌های قالیشویی مزایای فراوانی دارد که در یک مقاله جداگانه به آن پرداخته‌ایم. مزیت استفاده از این دستگاه آن است که پس از گرفتن آب فرش، زمان لازم برای خشک شدن به حداقل می‌رسد. پس از گرفتن آب فرش با این دستگاه، کافی است مدتی آن را در هوای آزاد پهن کنند تا خشک شود. این کار سرعت تحویل فرش به مشتری را نیز افزایش می‌دهد.

دستگاه آبگیر لوله ای فرش

دستگاه‌های لکه بری

برای زدودن لکه‌های روی فرش استفاده می‌شوند.

مزایای استفاده از تجهیزات قالیشویی مدرن در کارگاه‌های قالیشویی

استفاده از تجهیزات مدرن در قالیشویی‌ها مزایای فراوانی دارد که در اینجا اشاره می‌کنیم:

  • کیفیت شستشوی بالاتر: وجود تجهیزات مدرن باعث می‌شود فرش با دقت و ظرافت بیشتری شسته شود و به فرش آسیبی نرسد. بدیهی است که آسیب دیدن فرش موجب نارضایتی مشتریان شده و در نتیجه، تعداد مشتریان هم کمتر خواهند شد که این به ضرر کارگاه‌های قالیشویی است.
  • سرعت شستشوی بیشتر: این دستگاه‌ها کمک می‌کنند تا سرعت روند شستشو تا حد زیادی بالاتر رود.
  • مصرف آب و شوینده کمتر: ازآنجاکه تجهیزات مدرن با فناوری پیشرفته و سیستم‌های به‌روز ساخته می‌شوند، مصرف آب و مواد شوینده مورد نیاز را به حداقل می‌رسانند.
  • بهداشت بیشتر: این تجهیزات به گونه‌ای طراحی شده‌اند که برای شستشو اصول بهداشتی در آنها رعایت می‌شود و در نتیجه جلوی بروز بیماری و آلرژی را می‌گیرند.

نتیجه گیری

تجهیزات قالیشویی دستگاه‌هایی هستند که برای شستن فرش، گرفتن آب آن، لکه برداری و گرفتن غبار روی آن استفاده می‌شوند. استفاده از تجهیزات مدرن و به روز به کارگاه‌های قالیشویی کمک می‌کند تا فرش‌ها را با سرعت بیشتر، کیفیت بهتر و در زمان کمتری شسته و به مشتری تحویل دهند. این تجهیزات به دو دسته تجهیزات شستشو و تجهیزات جانبی تقسیم می‌شوند. تجهیزات شستشو عبارتند از دستگاه قالیشویی اتوماتیک، دستگاه قالیشویی نیمه اتوماتیک و دستگاه مکانیزه. تجهیزات جانبی هم دستگاه‌های غبارگیر فرش، دستگاه‌های آبگیر و تجهیزات لکه برداری هستند.

در این مقاله ابتدا در مورد تجهیزات قالیشویی توضیح مختصری دادیم و دسته بندی آن را نام بردیم. سپس انواع دستگاه‌ها را نام برده و هر کدام را به صورت مختصر معرفی کردیم. در ادامه، مزایای استفاده از این دستگاه‌ها را هم شرح دادیم. با نوشتن نظرها و پیشنهادهای سازنده خود، ما را در نوشتن مقالات مفیدتر و ارائۀ اطلاعات بیشتر یاری کنید. این مطلب را برای دوستان خود ارسال کنید تا آنها نیز از اطلاعات و نکات آورده شده در آن بهره مند شوند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفاً برای تماس کلیک کنید